מאמרים וכתבות

קנס על העסקת עובד זר

brooke-cagle-8jp-6SjVibM-unsplash

אם בחרתם להעסיק עובד זר אצלכם ואתם סבורים כי הוא האדם המתאים ביותר לעבודה, כדאי מאוד וחשוב גם שיהיו בידיכם היתרים מתאימים, שאחרת תהיו חשופים לקנס על כך שהעסקתם עובד זר ללא אישור.

כמה לקחים ומס' טיפים כיצד תוכלו להימנע מכך.

קיבלתם קנס על העסקת עובד זר? ייתכן כי בן/בת זוגכם לא יקבלו קנס נוסף.

על פי גלובס, חדל בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, לאחרונה, להטיל על בני זוג קנסות משותפים ובמקום זה, הוטל קנס אחד מאוחד, במקרה זה, היה זה סגן יו"ר מכבי תל אביב בכדורסל, שי רקנאטי, עקב קנס כפול אשר הוטל על בני זוג בעלי משק-בית משותף.

במקרה אחר, נקנסה נילי פריאל בסכום של 22 אלף ש"ח, בגין העסקת עובד זר במשק הבית המשותף לה ולאהוד ברק. למרות שעבדה בביתו של ברק ואף הוא קיבל שירות, בסופו של יום, לא הוטל על קנס על ברק ויותר מזה, על פריאל עצמה, הוטל קנס על תנאי בסך של 58.4 אלף ש"ח וככל הנראה, במקרה זה הדבר נבע ממניע כספי בלבד.
מכאן, ניתן ללמוד כי העסקת עובד זר בצורה שאינה חוקית, עלולה לסכן במידה רבה את הכיס שלכם, לכן כדאי מאוד לפעול בהתאם לכללים, כך תגנו על עצמכם ותימנעו ממצבים לא נעימים.

מקרה נוסף, אלי טביב האשים את אשתו וטען כי היא זו שהעסיקה עובדת זרה, במילים אחרות, התנער לגמרי מאחריות במקרה זה. למרות זאת, הרשיע בית הדין לעבודה את טביב וקבע כי הוא העסיק עובדת זרה בביתו ללא ביטוח לאומי או ביטוח בריאות.
המסקנה מכך, חשוב לוודא את העניינים הללו עד הסוף.

אשרת עבודה של עובד זר

ישנן מס' אפשרויות לקבלת אשרות עבודה מהמדינה עבור עובד זר, בין היתר, ניתן לקבל אשרת עבודה קבועה, אשרת עבודה קצרת מועד או קצרת מועד דחופה, אשרת עבודה עבור עובד הייטק או מבקר עסקי ואישורים ייחודיים נוספים.
הליך הקבלה של אשרות עבודה מול המדינה, מוטל על המעסיקים ומוגש באמצעות בקשה ייעודית למתן אשרת עבודה עבור עובד זר.

על המעסיק לפעול להוצאת אשרת עבודה לעובד הזר גם אם בידי העובד אשרת עבודה משלו, כלומר, המעסיק מחויב להוציא אשרת עבודה להעסקת עובד זר.
קודם לכן, על המעסיק לקבל אישור שלא מדובר בעובד בלתי חוקי על-פי מרשמי רשות האוכלוסין וההגירה, בצירוף אישור על ענף העבודה או התחום בו יועסק העובד הזר וזאת, לצורך רישומו כעובד במאגרי המידע של המדינה.

חשוב שתדעו כי גם עובדים זרים זכאים לזכויות סוציאליות מהמעסיק וכמובן לפיצויים במקרה של פיטורים.

במידה ויש לכם שאלות נוספות, צרו איתי קשר ואשמח לסייע בכל שאלה.